POCETNA STRANA

 
 
OSTALI SEMINARSKI RADOVI
- INFORMACIONI SISTEMI -
 

 

MOODLE ALAT ZA E-UČENJE

1.Što je E - učenje?

Napredak u informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji kao i najnoviji razvoj u znanosti o učenju osigurao je povoljne prilike za oblikovanje novog okruženja paradigme e-učenja sa sljedećim atributima: učeniku je orijentirana, interaktivna je, lagana za pristup, fleksibilna i moguće je ostvariti na raspodijeljenim računalnim platformama. U vezi s iznesenim e – učenje predstavlja presjek dvaju svjetova i to: svijeta „informacijske i komunikacijske tehnologije“ i svijeta „obrazovanja“. Ovo je dragocjeno i to pogotovo onda kada se koristi kao dio dobro planiranog i organiziranog okruženja obrazovanja, međutim zasigurno e-učenje nije „magična kugla“ koja će zamijeniti i staviti van upotrebe postojeće pedagoške teorije, principe i norme. U tom smislu e-učenje neće eliminirati postojeće obrazovne metode i tehnologije, nego tim više ono mora biti njima primjerena i prikladna nadopuna.

Tehnologije što su podržavale učenje su u proteklih nekoliko desetljeća doživljavale značajne promjene i prošle mnoge razvojne faze i pristupe i to: od ranih sustava za učenje temeljenih na velikim računalima s višekorisničkim operacijskim sustavima, preko programskih sustava na mikroračunalima građenih za različite računalne platforme, sustava za vježbanje temeljenih na računalima (eng. Computer Based Training systems), televizije, inteligentnih tutorskih sustava (eng. Intelligent Tutoring Systems) kao i autorskih sustava pa sve do Web temeljenih sustava (eng. Web-based system) i sustava za poslovanje učenjem (eng. Learning Management Systems) koji su se pojavili u novije vrijeme nakon „eksplozije“ primjena na Internetu. Međutim, razvoj programa za podršku učenje je bio rezultat individualnih ideja i inicijative, pa je malo učinjeno u pogledu razvijanja standardnih platformi za učenje koje su u stanju pratiti tehnologijske promjene. U tom pogledu posebno se osjeća nedostatak interoperabilnosti tj. mogućnost zajedničkog rada dvaju različitih sustava ili uređaja u računalnoj mreži.

Američka asocijacija ASTD (American Society for Trainers and Development) e-učenje definira riječima ”nastavni sadržaj ili aktivnosti u učenju isporučene ili omogućene uz pomoć elektroničke tehnologije” (eng. instructional content or learning experiences delivered or enabled by electronic technology) (ASTD, 2001). U formalnom smislu e-učenje uključuje brojne strategije učenja i tehnologije koje podupiru učenje i to one poput CD-ROM uređaja i medija, zatim nastave temeljene na računalu, videokonferencijskog sustava, nastavnih sadržaja za učenje koji su isporučeni uz pomoć satelitske komunikacije i mreža prividnog obrazovanja. Drugim riječima, to nije samo Web utemeljena nastava ili pak daljinsko učenje, već naprotiv uključuje mnoge putove u kojima se može vršiti individualna izmjena informacija i stjecanje znanja onih koji sudjeluju u takvom procesu. U načelu to je učenje zasnovano na elektronskoj tehnologiji, oblikovano tako da omogućava stjecanje znanja i vještina ne samo učeniku u formalnom procesu učenja i poučavanja već i svim kategorijama sudionika u tzv. procesu cjeloživotnog učenja i poučavanja, a to znači učenja uz rad, prekvalifikacija za nova zanimanja, dokvalifikacija za nove sustave i uređaje kao i metode i tehnike u proizvodnim tvrtkama, administraciji i tome slično.


2. OPĆENITO O MOODLE -u


Moodle je aplikacija za izradu i održavanje online kolegija putem Interneta. Projekt se kontinuirano razvija s namjenom potpore tzv. obrazovnom okruženju društvenog konstrukcionizma.

Riječ Moodle je akronim od izraza Modularno objektno-orjentirano dinamičko obrazovno okruženje (eng. Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment) što bi moglo značiti nešto onima od vas koji se bave programiranjem ili teorijom obrazovanja.

To je također i glagol koji opisuje proces polaganog prolaska kroz neku materiju, trudeći se raditi samo kad baš to želite (ili morate), uživajući u radu koji vas vodi ka dubljoj spoznaji i kreativnosti. Taj glagol najbolje opisuje način nastanka i razvoja samog Moodle sustava, kao i način na koji studenti i predavači mogu pristupiti obrazovnom procesu pri učenju na daljinu. Osoba koja koristi Moodle jest Moodler (prilagođenije hrvatskom informatičkom slengu – Mudlaš).

Moodle je projekt otvorenog kôda (Open source), što znači da je korisnicima omogućen uvid u izvorni kôd, uz mogućnost promjene aplikacije i prilagodbe vlastitim potrebama. Moodle je izdan pod licencom GNU Public License, što znači da, iako je zaštićen, korisnicima je dozvoljeno koristiti, kopirati i mijenjati kôd, ukoliko omoguće drugima korištenje kôda po jednakim uvjetima, ne mijenjaju originalnu licencu ni zaštitu, te primijene istu licencu na bilo koji drugi rad koji iz Moodlea proizlazi. Aplikaciju se može besplatno preuzeti sa službene Moodle Web stranice.

Moodle je Web aplikacija napisana u PHP-u, a podržava više vrsta baza podataka (posebno MySQL i PostgreSQL). Sučelje je prevedeno na 65 jezika, a Moodle se trenutno koristi u 163 zemlje. Kako je Moodle projekt otvorenog kôda, ima brojnu zajednicu korisnika (oko 150 tisuća registriranih korisnika) te izvrsnu dokumentaciju i podršku.

Moodle


Moodle sustav za upravljanje učenjem pruža nastavnicima punu računalnu podršku pri organizaciji i izvođenju online kolegija. Neke od važnijih mogućnosti Moodlea su:

- izrada velikog broja tečaja na jednom sustavu
- planiranje tečaja – raspored aktivnosti, kalendar
- upravljanje korisnicima, korisničkim ulogama i grupama korisnika na tečaju
- rad s već postojećim datotekama i obrazovnim sadržajima
- provjera znanja i ocjenjivanje korisnika
- praćenje aktivnosti korisnika
- mnogobrojni alati za komunikaciju i kolaboraciju među korisnicima
- upravljanje sustavom – sigurnosne kopije, statistike, logovi
- opsežan sustav pomoći

 

2.1. Uloge korisnika Moodle - a


Na Moodle Web sjedištu korisnici su ugrubo podijeljeni u dvije skupine: administratori te obični korisnici. Administratori imaju sva prava upravljanja sustavom, poput otvaranja novih tečajeva ili uređivanja postojećih, dodavanja novih korisnika i slično. Korisnici mogu imati različite uloge, ovisno o kolegiju kojem pristupaju.


Tri su najčešće vrste korisnika:

- Nastavnici, koji mogu uređivati svoje kolegije, dodavati nastavne materijale, ocjenjivati učenike, pregledavati statistike kolegija, itd.

- Učenici – studenti, koji mogu pregledavati kolegije na koje su upisani, pregledavati nastavne materijale, rješavati provjere znanja, koristiti alate za komunikaciju i kolaboraciju (zajednički rad), itd.

- Gosti – korisnici koji nisu prijavljeni na sustav s korisničkim imenom i lozinkom. Mogu pregledavati informacije o tečajevima i neke nastavne sadržaje ukoliko su im omogućeni.


2.2. Moodle okruženje


Kako je Moodle Web aplikacija, Moodle okruženje je dostupno iz nekog od standardnih preglednika Weba, poput Internet Explorera, Mozilla Firefoxa ili Opere. Po dolasku na početnu stranicu nekog Moodle sustava, korisnika najčešće dočekuju novosti o sustavu, popis kolegija, kalendar te obrazac za prijavu na sustav. Ukoliko je omogućen odabir jezika sučelja, moguće je promijeniti jezik u gornjem desnom uglu.

3. RAD U MOODLE SUSTAVU

 

3.1. Prijava na moodle sustav


Korisnik se na Moodle prijavljuje odabirom linka Login u gornjem desnom uglu sustava.

Link za prijavu na sustav
Slika 1: Link za prijavu na sustav


Ovisno o postavkama Moodle sjedišta, korisnici koji još nemaju korisnički račun ga mogu ručno otvoriti, ili ga zatražiti od nadležne ustanove.

Prijava na sustav

Slika 2: Prijava na sustav

Korisnik se prijavljuje na sustav korištenjem vlastitog korisničkog imena i lozinke, te klikom na gumb Login.
Po prijavi na sustav, korisnika dočekuje vlastita početna stranica s popisom kolegija na koje je trenutno prijavljen.


3.2. Korisničko sučelje


Korisničko sučelje sadrži nekoliko glavnih dijelova:


- Zaglavlje – naslov trenutnog tečaja, obavijest o trenutno prijavljenom korisniku i link za odjavu korisnika

- Navigacijska traka (breadcrumbs) – trenutni položaj korisnika u navigaciji kolegijem, uz mogućnost povratka na hijerarhijski više stranice

- Gumb Omogući izmjene – prelazi u poseban oblik sučelja za uređivanje resursa i aktivnosti (samo za nastavnike)

- Gumb Turn student view on – privremeno prelazi u oblik kolegija kakvog vidi učenik (samo za nastavnike)

- Lijevi i desni stupac – Moodle blokovi, koji služe za neku posebnu namjenu (pretraga foruma, popis kolegija, najsvježije vijesti...). Svaki se blok može smanjiti (minimizirati) na veličinu trake naslova.

- Srednja kolona – Moodle moduli resursa i aktivnosti

- Podnožje stranice – prikaz trenutno prijavljenog korisnika i link na početnu stranicu kolegija


Sučelje za nastavnike složenije je i sadrži mnogo više mogućnosti od sučelja za učenike. Neke od mogućnosti navedene su u nastavku.


3.3. Pomoć korisnicima


Uz svaku važniju opciju u sustavu nalazi se upitnik u žutom krugu. To je oznaka sustava pomoći, koji korisnika upućuje na pomoć u upravo tom segmentu sustava (npr. dodavanje novog resursa, izrada kviza i slično).

Primjer sustava pomoci

Slika 3: Primjer sustava pomoći

Osim takvog sustava pomoći, vrlo je važno spomenuti i Moodle zajednicu (na službenoj Web adresi http://moodle.org) koja je uvijek spremna pomoći. Izvrsna dokumentacija (napisana kao zajednički pothvat korisnika Moodlea) http://docs.moodle.org, na mnogo jezika, uključujući i hrvatski, opisuje rad s Moodleom, pojedine module i daje mnogo korisnih podataka. Dokumentacija je podijeljena u članke za nastavnike, administratore i osobe koje rade na daljnjem razvoju aplikacije.

Moodle dokumentacija

Slika 4: Moodle dokumentacija


Od velike pomoći su i forumi – diskusijske grupe, na kojima korisnici postavljaju pitanja i razgovaraju o problemima, trikovima, savjetima i rješenjima. Forum Using Moodle (http://moodle.org/course/view.php?id=5) veliki je i vrlo koristan izvor informacija!

Using Moodle

Slika 5: "Using Moodle" forum


3.4. Moduli, resursi, aktivnosti i blokovi

Moodle je modularan sustav, što znači da se sastoji od više modula – manjih dijelova koji zajedno čine jednu cjelinu, a mogu se odvojeno dodavati ili mijenjati. Kolegij se gradi od različitih resursa – nastavnih sadržaja, poput teksta, Web stranica, već postojećih datoteka itd. Moduli aktivnosti su interaktivni dijelovi kolegija poput diskusijskih grupa i testova. Resursi i aktivnosti se nalaze u srednjem stupcu Moodle okruženja, podijeljeni u teme ili vremenske odjeljke. Blokovi su manji dijelovi Moodlea koji se nalaze u lijevoj i desnoj koloni, poput kalendara, rezultata ispita i slično. Blokovi se vrlo jednostavno mogu dodavati, brisati ili uređivati.


3.5. Upravljanje blokovima

Nastavnici na svom kolegiju mogu dodavati ili uklanjati blokove, u lijevoj i desnoj koloni. Za uređivanje blokova, potrebno je prijeći u napredni oblik sučelja, odabirom gumba Omogući izmjene. Tada svako zaglavlje bloka dobiva ikone za uređivanje:

Primjer bloka
Slika 6: Primjer bloka


Namjene ikona su:

- Skrivanje bloka
- Brisanje bloka
- Pomicanje gore/dolje i lijevo/desno

Svaki korisnik (uključujući i polaznike) može smanjiti određeni blok na veličinu naslova, klikom na kvadratić s malim minusom u gornjem desnom uglu svakog bloka.
Dodavanje novog bloka na stranicu kolegija vrši se kroz poseban blok naziva Blokovi (uz prikaz detaljnog sučelja za uređivanje, odabirom gumba Omogući promjene).

Blok za dodavanje novih blokova
Slika 8: Blok za dodavanje novih blokova

Najzanimljiviji blokovi su:

- Blog Menu i Blog Tags – blokovi za uređivanje vlastitog bloga korisnika
- HTML – dodavanje samostalnog HTML odsječka na stranicu
- Korisnici online
- Rezultati testa

Detaljniji opis blokova možete pronaći u Moodle dokumentaciji.


3.6. Promjena osobnih podataka korisnika

Svaki korisnik može (i svakako bi trebao) urediti svoje osobne podatke. U online nastavi to je osobito važno jer nema mnogo načina upoznavanja nastavnika i polaznika, te je svaka informacija dobro došla. Stoga je u Moodleu svakom polazniku uz dodavanje osnovnih informacija omogućeno i dodavanje slike, informacija o korisničkim računima na različitim sustavima za komunikaciju, adrese osobnih Web stranica i slično.

Osobne podatke svaki korisnik može promijeniti odlaskom na link Promijeni osobne postavke, u bloku Administracija.

Link za promjenu osobnih podataka
Slika 9: Link za promjenu osobnih podataka


Ovisno o postavkama sjedišta, korisniku će biti dozvoljeno promijeniti podatke poput korisničkog imena, imena i prezimena, lozinke i e-mail adrese. Svaki korisnik može podesiti postavke primanja e-mail poruka o događajima na kolegiju. Također, koristan je i odabir jezika sučelja.

Promjena osnovnih osobnih podataka
Slika 10: Promjena osnovnih osobnih podataka


U nastavku obrasca slijedi dio za unos slike, Web stranice i različitih podataka o načinima kontakta. Kako bi promjene bile spremljene, na kraju je potrebno kliknuti na gumb Promijeni osobne podatke.

Promjena slike
Slika 11: Promjena slike


Stranica za osobne postavke sadrži i malenu vizit-kartu korisnika koja je vidljiva svima (dio Profil).


Slika 12: Osobna "vizit-karta"


Također, dostupan je popis svih poruka koje je korisnik napisao na forumu (Forum Posts), kao i Blog, te izvještaj o aktivnosti korisnika na kolegiju, koji se može vidjeti uz dovoljnu razinu prava.

Evo što je još moguće u Moodle sustavu (brisanje i dodavanje):

NOVI ZADATAK – ovdje određujemo naziv zadatka, opis zadatka (u HTLM formatu), tip zadatka (offline activity ili upload a single file), maksimalnu ocjenu te do kojeg datuma zadatak treba biti izvršen.

KVIZ – otvara nam se prozor u kojem određujemo naziv kviza, uvod u kviz, od kada do kada kviz traje, koliko puta korisnik može pristupiti kvizu te da li po završetku kviza se pojavljuju točni odgovori i koji je najveći broj bodova. Kad to unesemo otvara se prozor na kojem dodajemo pitanja. Prvo odaberemo kategoriju kviza. Otvara se stranica na kojoj unosimo pitanja.


Pitanja mogu biti oblika mnogostruki odgovor (Multiple Choice), točno/netočno (True/False) ili kratka izjava (Short Statement). Nakon što napišemo i dodamo pitanja u kviz trebamo snimiti kviz. To postižemo pritiskom na «Save this whole quiz».

IZBOR – vrlo sličan kvizu, ali nema točnih i netočnih odgovora. Može se koristiti kao mala anketa

ANKETA – nažalost postoje samo četiri tipa ankete i ne mogu se mijenjati pitanja unutar njih. Kod dodavanja ankete samo izaberete tip ankete koji želite i ona će se sama napraviti

FORUM – kao i kod većine foruma odabere se tema i onda korisnici dodaju svoje komentare

DNEVNIK – prilikom prvog pokretanja dnevnika upiše se tema i koliko dugo je dnevnik aktivan. Kasnije korisnici unose svoja zapažanja, rezultate itd., a nastavnik ih može ocijeniti i napisati svoj komentar njihovih zapažanja, rezultata itd.

SREDSTVO ZA UČENJE – pod ovim se nalaze sva sredstva koja nastavnici koriste za objašnjavanje ili prikazivanje gradiva. Mogu se dodati dokumenti, linkovi, web stranice, reference. Dokumenti mogu biti u plain text, HTLM formatu (tada će se prikazati na site-u) ili uploadane datoteke koje će korisnici downloadati (mogu se prikazati ukoliko korisnik ima program koji je potreban za prikazivanje određenog tipa datoteke). Ukoliko se doda web stranica program će prikazivati njezin trenutni izgled.

PPS datoteka i web stranica

Primjeri: PPS datoteka i web stranica

Prilikom unosa zadataka ili sredstva za učenje vrlo dobro je koristiti unos u HTLM formatu jer se tako mogu unijeti tekst i slike iz office programa (OpenOffice, Koffice).

 


3.7. OSTALE OPCIJE

U donjem lijevom uglu osnovne stranice tečaja nalaze se još neke opcije za prilagodbu tečaja. To su: Turn editing on/of, Settings…, Teachers…, Grades, Logs…, Files…, Help…, Teacher Forum.

TURN EDITING ON/OFF – omogućavanje promjena na tečaju (Turn editing on) ili onemogućavanje promjena na tečaju (Turn editing off). Time se ne sprečava da drugi profesori mijenjaju tečaj nego se osigurava da se ne napravi slučajna promjena.

SETTINGS… - promjena postavki tečaja.

TEACHERS… - popis nastavnika.

GRADES – popis korisnika i njihovih ocjena na zadacima, kvizovima, dnevnicima itd.

LOGS… - popis korisnika koji su bili na stranici tečaja i što su radili.

FILES… - ovdje se mijenjaju, dodaju i brišu datoteke koje se namjeravaju koristiti unutar tečaja.

HELP… - pomoć pri korištenju programa.

TEACHERS FORUM – normalan forum, ali ga vide isključivo nastavnici.

Također Moodle ima mogućnost slati e-mail kada netko postavi novu poruku na forum na koji se netko pretplatio no tada trebaju biti postavljeni SMPT host, username i password za e-mail u postavkama programa.


Skripta koja automatski šalje e-mail zove se cron.php i nalazi se u admin direktoriju. Međutim, ona se ne može sama pokrenuti, nego se treba napraviti mehanizam koji će pokretati skriptu periodično (npr. svakih 5 minuta).


ZAKLJUČAK


Uz ove mogućnosti sustava Moodle postoji i mnogo drugih, kao što je uređivanje kolegija i nastavnog plana, rad s kalendarom i rad s resursima, odnosno nastavnoih materijala. Također možete saznati i koji su to komunikacijski alati i alati za kolaboraciju, zatim i o dodjelama zadaća i njihovom prikupljanju kao i ocjenjivanju i upravljanju kolegijem. Sve od navedenog možete potražiti na Moodle – voj web stranici na kojoj također možete i instalirati Moodle; http://download.moodle.org
Dvije velike grupe distribucija su:

1. Standard Moodle Distribution
2. Complete Install Packages (Moodle+Apache+MySQL+PHP)

1) Standard Moodle Distribution je grupa distribucija u kojoj se nalazi samo Moodle aplikacija, bez Web servera, PHP-a i baze, koje je potrebno prethodno samostalno instalirati, bilo pojedinačno, bilo korištenjem nekog od gotovih paketa, poput XAMPP-a. Unutar te grupe distribucija nalaze se različite verzije aplikacija, poput Latest Release (zadnje izdane stabilne verzije), Latest Stable Branch (zadnje stabilne verzije, koja se dnevno osvježava i sadrži najnovije promjene) ili Beta of next release (buduće verzije koja je još u fazi razvoja i testiranja). Korisnicima preporučamo odabir Latest Stable Branch paketa.

2) Complete Install Packages je grupa distribucija koja u sebi, osim Moodlea, sadrži i sve potrebno za instalaciju okruženja u kojem Moodle, kao tipična Web aplikacija, može raditi. Paketi za instalaciju na operacijskom sustavu MS Windows su zasnovani na aplikaciji XAMPP (http://www.xampp.org), koja sadrži Apache Web server, MySQL, PHP i Perl, a također postoje i paketi za instalaciju na Macintosh računalima. Ukoliko to želite, takav paket je moguće pokrenuti bez instalacije, što znači da Moodle neće ni na koji način promijeniti sistemske postavke Vašeg računala, poput mijenjanja Registry datoteka, instalacije servisa i slično.

Moodle Downloads stranica, osim paketa za instalaciju, sadrži i bazu modula i dodataka (Modules and Plugins) te preko 65 prijevoda Moodle sučelja (Language Packs).

Ukoliko Vam je potrebna dodatna pomoć pri instalaciji, dobro je pročitati dio Moodle dokumentacije za administratore:

http://docs.moodle.org/en/Installing_Moodle
http://docs.moodle.org/en/Installing_AMP

ukoliko vas zanima nešto više o obrađenoj temi posjetite web stranicu Moodla i saznajte više:
http://moodle.org

 

LITERATURA


- Boris Bosančić; Odsjek za informacijske znanosti (11. travnja 2008.)

- Ivana Bosnić; Moodle – priručnik za seminar, Hrvatska udruga za otvorene sustave i internet, listopad 2006. (09. ožujka 2008)

- http://74.125.39.104/search?q=cache:p1S91atfspMJ:oziz.ffos.hr/moodle/mod/resource/view.php

- http://209.85.135.104/search?q=cache:4xstmRakTmwJ:proliant.pmfst.hr/stankov/Nastavni_Materijal

PROČITAJ / PREUZMI I DRUGE SEMINARSKE RADOVE IZ OBLASTI:
ASTRONOMIJA | BANKARSTVO I MONETARNA EKONOMIJA | BIOLOGIJA | EKONOMIJA | ELEKTRONIKA | ELEKTRONSKO POSLOVANJE | EKOLOGIJA - EKOLOŠKI MENADŽMENT | FILOZOFIJA | FINANSIJE |  FINANSIJSKA TRŽIŠTA I BERZANSKI    MENADŽMENT | FINANSIJSKI MENADŽMENT | FISKALNA EKONOMIJA | FIZIKA | GEOGRAFIJA | INFORMACIONI SISTEMI | INFORMATIKA | INTERNET - WEB | ISTORIJA | JAVNE FINANSIJE | KOMUNIKOLOGIJA - KOMUNIKACIJE | KRIMINOLOGIJA | KNJIŽEVNOST I JEZIK | LOGISTIKA | LOGOPEDIJA | LJUDSKI RESURSI | MAKROEKONOMIJA | MARKETING | MATEMATIKA | MEDICINA | MEDJUNARODNA EKONOMIJA | MENADŽMENT | MIKROEKONOMIJA | MULTIMEDIJA | ODNOSI SA JAVNOŠĆU |  OPERATIVNI I STRATEGIJSKI    MENADŽMENT | OSNOVI MENADŽMENTA | OSNOVI EKONOMIJE | OSIGURANJE | PARAPSIHOLOGIJA | PEDAGOGIJA | POLITIČKE NAUKE | POLJOPRIVREDA | POSLOVNA EKONOMIJA | POSLOVNA ETIKA | PRAVO | PRAVO EVROPSKE UNIJE | PREDUZETNIŠTVO | PRIVREDNI SISTEMI | PROIZVODNI I USLUŽNI MENADŽMENT | PROGRAMIRANJE | PSIHOLOGIJA | PSIHIJATRIJA / PSIHOPATOLOGIJA | RAČUNOVODSTVO | RELIGIJA | SOCIOLOGIJA |  SPOLJNOTRGOVINSKO I DEVIZNO POSLOVANJE | SPORT - MENADŽMENT U SPORTU | STATISTIKA | TEHNOLOŠKI SISTEMI | TURIZMOLOGIJA | UPRAVLJANJE KVALITETOM | UPRAVLJANJE PROMENAMA | VETERINA | ŽURNALISTIKA - NOVINARSTVO


  preuzmi seminarski rad u wordu » » »

Besplatni Seminarski Radovi

SEMINARSKI RAD